דבר היושב ראש

חברים וחברות יקרים

ה־ 20 בפברואר 2017 הוא, בראייתי, יום היסטורי לנכי צה"ל ולארגון נכי צה"ל.
כנסת ישראל הצביעה פה אחד, בקריאה ראשונה, על אישור תזכיר חוק הנכים. למעלה משבע שנים של דיונים, פגישות, ליבון עשרות מחלוקות, לא פעם תוך התעקשות מצדנו, ולבסוף מסמך הבנות מוסכם עם משרד הביטחון ובהסכמת משרד האוצר. ידידי, סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, הציג בפני מליאת הכנסת את עיקרי החוק, אותו כינה "מהפכה של ממש". לדבריו, "בהצעת החוק שלפנינו מוצע לראשונה לעגן בחוק הנכים הטבות שונות, המוענקות לנכי צה"ל, שעד היום ניתנו מכוח הוראות פנימיות של משרד הביטחון... ההטבות האמורות נוספו והצטברו במהלך השנים, כל אחת מהיבט שונה החל על אוכלוסייה ייחודית זו ובהתאם לצרכיה העדכניים, לפי סוגי הנכויות, דרגות הנכות ומצבם המשפחתי והסוציאלי של הזכאים. מהיום, "ההטבות" במרכאות כפולות, הופכות להיות זכויות שאינן ניתנות לשינוי אלא בחקיקה. הזכויות לנכים באות להיטיב עימם, ולסייע להם בשיקומם ובהתמודדותם עם הנכות בכל מישורי החיים, ובכלל זה: בתחומי הדיור, בשיקום תעסוקתי, ברווחה כלכלית, בקבלת טיפול שיקומי והטבות פסיכוסוציאליות, בתחום הרכב והניידות וכן בהטבות רפואיות".

מעבר למילים החשובות הללו, חשוב שתדעו דבר אחד מרכזי: פעלנו רבות, לילות כימים, במטרה אחת: לשמור על הזכויות שלכם, לדאוג כי לא תהיה פגיעה בנכי צה"ל הקיימים ואלה שיוכרו בעתיד. שהחוק יהיה בהיר וברור ככל האפשר.

ברצוני להודות לשר הביטחון, מר אביגדור ליברמן, למנכ"ל משרדו, אלוף (מיל') אודי אדם ולצוותו, כמו גם לשר האוצר, מר משה כחלון, שהיו קשובים לאורך כל הדרך ויחד עמם עשינו היסטוריה חשובה זו למענכם. הצעת החוק שעברה בקריאה ראשונה, מועברת כעת להכנה לקריאה שניה ושלישית בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. אני משוכנע שהיא תזכה לתמיכה רחבה מקיר אל קיר.

המלאכה שלנו לא תמה. נושאים רבים וחשובים נמצאים עדיין על שולחן הדיונים מול משרד הביטחון ואנו מתכוונים לדון בכל אחד ואחד מהם בכובד ראש על מנת להגיע להישג הנדרש - לשמור על הזכויות שלכם, לשפר אותם במידת האפשר ולהתאים מענה נכון, צודק וראוי לצרכים השונים. בימים אלה סיים תא"ל (מיל') משה צין את תפקידו כסמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף השיקום. ברצוני להביע את הערכתי לפועלו ותודתי על שעות רבות של שיח פורה למען נכי צה"ל. מחליפו, תא"ל (מיל') חזי משיטה, ערך ביקור התרשמות ראשון אצלנו, לרבות סיור בבית הלוחם תל אביב ואני משוכנע שיחד עמו נמשיך בדרך הנכונה והאחראית - לייצג אתכם נאמנה.

שלכם,